Jestem technikiem weterynarii i instruktorem jeździectwa z wieloletnim doświadczeniem. Jestem również certyfikowanym masażystą koni. Zajmuję się także diagnostyką termowizyjną tych zwierząt.
Posiadam certyfikaty ukończenia kursów masażu i termografii koni, organizowanych przez Szkołę Fizjoterapii i Termografii Koni Equine Massage (www.eqma.pl), prowadzonej przez dr inż. Marię Soroko.
Współpracuję z Bioway Sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu, będącą autoryzowanym dystrybutorem urządzeń Biomag Lumina Vet (www.biomagvetpolska.com).
Świadczone przeze mnie usługi mają na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie koniom maksymalnej sprawności oraz poprawy funkcjonowania przez całe życie. Są one nieocenione w sytuacjach, w których ruch i funkcja są zagrożone przez proces starzenia się, urazy, ból, choroby, zaburzenia, warunki lub czynniki środowiskowe, i przy zrozumieniu, że funkcjonalny ruch ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia konia.
Musimy zdawać sobie sprawę, że użytkowanie konia zarówno w sporcie jak i w rekreacji wiąże się z ciągłym narażeniem tych zwierząt na ból grzbietu, spowodowany różnego rodzaju kontuzjami kręgosłupa czy mięśni, wynikającymi z niewłaściwie prowadzonych, zbyt intensywnych treningów czy też, jakże często, z niewłaściwego doboru siodła.
Jako właściciele i użytkownicy koni, musimy liczyć się z koniecznością zapewnienia im odpowiedniej, specjalistycznej opieki oraz utrzymania naszych przyjaciół w dobrej kondycji, zarówno psychicznej jak i fizycznej.
Oferuję:
– profesjonalny klasyczny masaż koni – sportowy, leczniczy oraz relaksacyjny:
Masaż niweluje bolesności mięśniowe i stymuluje rozwój mięśni. Pomaga w utrzymywaniu zdrowia i komfortu zwierzęcia poprzez zwiększenie i poprawienie krążenia krwi oraz w usuwaniu wzmożonego napięcia mięśniowego.
Masaż można stosować we wszystkich stanach, które przebiegają z objawami bólu, kulawizny, opuchlizny, zaników mięśniowych, niedowładów i porażeń czy przykurczów mięśniowych. Można do nich zaliczyć:
- kontuzje aparatu ruchu (naderwanie, naciągnięcie, obciążenie, przeciążenie struktur w obrębie aparatu ruchu),
- stłuczenie, rozerwanie mięśnia, zerwanie ścięgna,
- złamania,
- zapalenia ścięgien, więzadeł, pochewek, torebek stawowych, stawów, okostnej kończyn,
- choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych,
- skostnienie chrząstek kopytowych,
- zwichnięcie rzepki,
- stany pourazowe po zabiegach ortopedycznych stawów i kości,
- schorzenia kręgosłupa (zapalenie wyrostków kolczystych odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa, zapalenie więzadeł i mięśni przykręgosłupowych),
- uszkodzenie przyczepu mięśniowego,
- schorzenie stawów biodrowo – krzyżowych,
- dysfunkcje stawów skroniowo – żuchwowych,
- zaburzenia ruchowe w postaci obniżonego lub podwyższonego napięcia mięśniowego,
- kulawizna łopatkowa,
- zapoprężenie,
- przykurcz ścięgien zginaczy,
- ochwat, syndrom trzeszczki kopytowej,
- uszkodzenia obwodowego układu nerwowego,
- wady postawy,
- opoje.
– zabiegi za pomocą derki magnetycznej Biomag Lumina Vet:
Derka Biomag Lumina Vet wytwarza impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości, które przenika przez organizm zwierzęcy bez żadnych szkodliwych skutków ubocznych. Pozytywnie wpływa ono na reakcje biofizyczne i biochemiczne zachodzące w komórkach i przestrzeni międzykomórkowej, poprawia przenikalność błon komórkowych, zmniejszoną w wyniku choroby. W następstwie tego procesu zwiększa się ilość tlenu i innych substancji dostarczanych do komórek i poprawia się proces przemiany materii. Urządzenie Biomag Lumina Vet wytwarza specyficzne pole magnetyczne, które wspiera leczenie, dzięki czemu pozytywnie wpływa na stan zdrowia zwierzęcego pacjenta.
Wskazaniem do stosowania derki są:
- choroby kręgosłupa,
- choroby stawów,
- degeneracyjne i zapalne uszkodzenia układu ruchu,
- zapalenia dróg moczowych,
- zapalenia ginekologiczne,
- zatory,
- choroby skóry,
- stany pooperacyjne i pourazowe.
Przeciwwskazania do stosowania urządzenia są nieliczne. Należą do nich:
- ciąża,
- stany krwotoczne,
- nowotwory,
- ciężkie stany posocznicowe,
- stany gorączkowe,
- gruźlica aktywna,
- choroby mykotyczne w miejscu zastosowania,
- nerwice napadowe,
- nadczynność tarczycy,
- bóle nieznanego pochodzenia.
Korzyści zdrowotne płynące z działania impulsowego pola magnetycznego niskiej częstotliwości są ogromne. Działa przeciwbólowo, pomaga w przemianie materii, wspiera działanie układu odpornościowego i zdolności organizmu do regeneracji. Najlepiej sprawdza się jako jeden z elementów rehabilitacji lub uzupełnienie leczenia. Stanowi świetne dopełnienie zabiegu masażu.
– diagnozę spięć mięśniowych u koni za pomocą kamery termograficznej:
Termograficzna metoda diagnostyczna jest to badanie bezkontaktowe i nieinwazyjne, co ma szczególne znaczenie w procesie terapeutycznym, zwłaszcza tak dużych i płochliwych zwierząt jak konie. Dzięki niej można w szybki sposób określić okolice ciała ze zmianami fizjologicznymi lub stanami chorobowymi wymagającymi dalszej diagnozy lub leczenia.
Regularne stosowanie metody termograficznej umożliwia lokalizację okolic ciała potencjalnie podatnych na urazy a w przypadku wystąpienia kontuzji – monitoruje procesy naprawcze. Wskazuje na okolice ciała wymagające wspomagania dla szybkiego i sprawnego powrotu konia do pełnej sprawności fizycznej.
Termografia stanowi uzupełniające narzędzie diagnostyczne dla rutynowych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych w medycynie weterynaryjnej. Termografia lokalizuje okolicę urazu, natomiast badanie ultrasonograficzne czy rentgenowskie opisuje rodzaj tego urazu.
Zalecenia stosowania termografii to:
- diagnoza schorzeń kończyn: ropnego zapalenia kopyta, ochwatu, syndromu trzeszczkowego, zapalenia ścięgna i więzadeł, zapalenia stawu kolanowego, stawu stępu oraz stawu nadgarstkowego i pęcinowego,
- diagnoza schorzeń grzbietu: zapalenie wyrostków kolczystych, nadgrzebieniowe i międzykolcowe zapalenie więzadła oraz międzykręgowe zapalenie stawów, zapalenie mięśni przykręgosłupowych, schorzenia stawów krzyżowo – biodrowych,
- diagnoza chorób neurologicznych,
- wykrywanie stanów podklinicznych zapalenia, co pozwala uchronić konia przed wystąpieniem schorzenia lub skrócić czas procesów naprawczych,
- monitorowanie procesów leczenia – pozwala to na kontrolowanie skuteczności działania leków przeciwzapalnych oraz przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na regenerację organizmu konia,
- monitorowanie wpływu treningu na organizm konia – umożliwia to obserwację wpływu obciążeń treningowych, określenie adaptacji konia do wysiłku oraz ocenę zrównoważenia pracy mięśni podczas treningu,
- monitorowanie cyklu treningowego koni – pozwala na wykrywanie wczesnych stanów zapalnych i identyfikowanie obciążeń treningowych,
- wykrywanie ran skórnych na kończynach powstałych pod gipsem,
- wyznaczanie temperatury wewnętrznej ciała poprzez pomiar temperatury powierzchni okolic kącika oka,
- wykrywanie niedozwolonych środków chemicznych, zalecane przez Międzynarodową Federację Jeździecką, która używa termografii do diagnozowania sztucznie wywołanych zmian powierzchniowej temperatury kończyn koni skokowych,
- określenie prawidłowego doboru siodła,
- ocena sposobu pracy kopyt, zarówno kutych jak i bosych,
- ocena wpływu podków na krążenie w dystalnych partiach kończyn.
(Maria Soroko „Termografia koni w praktyce”, Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Equine Massage – Maria Soroko, Wrocław 2014).
Tagi: Obozy konne Łódź, Jazda konna Łódź, Termografia koni Łódź, Nauka jazdy konnej Łódź, Jeździectwo Łódź, Obozy jeździeckie Łódź, Kolonie jeździeckie Łódź, Masaż koni Łódź, Kursy nauki jazdy konnej Łódź, Rajdy konne Łódź, Szkoła jazdy konnej Łódź, Zoofizjoterapia Łódź, Szkółka jeździecka Łódź, Derka magnetyczna Łódź